Porady Hodowlane

Video Poradniki – Gołębie Pocztowe

FIlmy z poradami dla Hodowców Gołębi Pocztowych, by przejść do materiału należy, w kategorii poniżej  wybrać hodowce i automatycznie zostaniemy przekierowani do materiału

Porady Hodowlane

Coefficjent zależy od miejsca konkursowego jaki nasz lotnik zajął, oraz ilości wkładanych gołębi jeśli ta ilość jest większa od 5000 przyjmuje się stała 5000 a więc: Czym jest Coefficjent ? W jaki sposób obliczyć COEFFICJENT (Konficent) ?
  • Coefficjent jest współczynnikiem wydolności gołębia
  • Aby obliczyć coefficjent należy skorzystać z poniższego wzoru:
Warunki:
  • Na punkcie wkładań do oddziału zakoszowanych minimum 250 gołębi, przy lotach kategori C (powyżej 600km) minimum 150 gołębi
  • Jeśli włożonych gołebi jest ponad 5000, wtedy przyjmuje się stałą wartość  którą podstawiamy w mianowniku i jest ona równa 5000
  • Listy konkursowe sporządzane są na podstawie 20% , są to wyłącznie listy oddziałowe
  • Kategoria A to loty z odległości w lini prostej powyżej 100 km  do 400 km
  • Kategoria B to loty z odległości w lini prostej powyżej 300 km  do 600 km
  • Kategoria C to loty z odległości w lini prostej powyżej 500 km
Po więcej informacji kliknij tutaj : Czytaj dalej

Dobry Gołębnik to podstawa

Wiele już powiedziano o lotowaniu i karmieniu i hodowli gołębi, W dzisiejszych czasach w świecie youtube  można odnaleźć wiele interesujących wypowiedzi Mistrzów, którzy podkreślają, że oprócz jakości gołębi, umiejętności hodowcy, istotnym warunkiem osiągnięcia sukcesu w sporcie, gołębi pocztowych jest dobry funkcjonalny gołębnik. Dobry Gołębnik:
  • Przyjazny dla gołębi
  • Zapewniający utrzymanie dobrego zdrowia
   Czynniki wpływające na zdrowie gołębi:
  1. Czystość
  2. Wilgotność
  3. Temperatura
  4. Świeże powietrze
  5. Światło Słoneczne

1. Czystość

„Czystość w gołębniku jest podstawowym warunkiem profilaktyki zdrowotnej ….Źródłem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych jest najczęściej gołębi kał. Zalecają więc jak najczęściej go sprzątać, by nie zalegał w gołębniku. Dotyczy to nie tylko wydalin. Równie szkodliwe są: kurz i gołębi pył. To one głównie są przyczyną niewydolności i schorzeń dróg oddechowych gołębi. Nie trzeba dodawać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego obniżają możliwości wyczynowe gołębia. Z utrzymywaniem czystości można sobie różnie radzić. Można często sprzątać gołębnik, albo podłogi skonstruować w formie rusztów, przez które kał spada poniżej, skąd nie trzeba go tak często sprzątać. Cele można wyposażyć w szufladowe ruszty, albo w mechaniczne taśmociągi.

2 Wilgotność

„Warunkiem dobrego samopoczucia i zdrowia gołębi jest odpowiednia wilgotność w gołębniku. Praktyka pokazuje, że lepszy jest gołębnik suchy niż wilgotny. W suchym gołębniku znacznie łatwiej utrzymać gołębie w zdrowiu. Gołębi kał zasycha szybko, nie ma więc w nim warunków dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. W suchym gołębniku gołębie lepiej się czują, lepiej też się prezentują. Wskazuje na to m.in. ich upierzenie, które jest jakby napudrowane i ściśle przylegające do korpusu. w suchym gołębnikach gołębie lepiej też lutują. Potwierdzają to m.in. badania Gerharda Schlepphorsta, z których wynika, że najlepsze osiągnięcia lotowe miały gołębie w gołębnikach, gdzie wilgotność nie przekraczała 50-55%.”

3.Temperatura

„Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury nie służą gołębiom. Znacznie lepiej znoszą one jednak zimowe mrozy niż letnie upały. Gołębie nie mają gruczołów potowych i dlatego cierpią, gdy jest zbyt ciepło. Wysokie temperatury, upały – przy źle funkcjonującej wentylacji – wręcz im szkodzą. Są one jedną z najważniejszych przyczyn spadku kondycji lotowej gołębi podczas sezonu. Dotyczy to przede wszystkim niskich gołębników, w których gołębie przebywają bezpośrednio pod pokryciem z desek, krytych papą lub blachą. w skutek nagrzajnia i braku izolacji termicznej pod dachem, ciepło udziela się wnętrzu gołębnika. Wiosną jest tam ciepło, gołębie są ożywione, wcześniej łączą się w pary. Wcześniej też osiągają formę lotową. W efekcie, już w maju i na początku czerwca osiągają niezłe wyniki, natomiast wyraźnie podupadają latem, gdy zaczynają się lipcowe upały. W wielu przypadkach powodem tego są przegrzane gołębniki. Gołębie czują się źle pod dachami krytymi papą lub blachą, bez dobrze funkcjonującej wentylacji” W takich przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji termicznej dachu.

4.Świerze powietrze

„Gołębie – jak wszystkie żywe organizmy – do życia potrzebują świeżego powietrza. Oddychając, zużywają je. Przy niedostatku tlenu glukoza w komórkach zamienia się w truciznę. Gołębie chorują, są bez formy, nie wykazują się w lotach, ponieważ nie mają czystej krwi – uważa Noel De Scheemaecker. Powietrze w gołębniku zanieczyszczają także: gołębi kał i pył. Żeby gołębie były zdrowe, zużyte, wilgotne powietrze wraz z pyłem powinno być ciągle wymieniane na świeże, bogate w tlen, Noel Scheemaecker twierdzi, że: suchy klimat i dostatek świeżego powietrza w gołębniku, to najważniejszy czynnik powodzenia, zarówno w hodowli, jak i w lotach, lub przeciwnie: zaduch i wilgoć to dwaj najwięksi wrogowie sukcesu.”

5. Światło słoneczne

„Gołębie wprawdzie lubią gnieździć się w celach , w półmroku, ale poza nimi chętnie przebywają w świetle. Światło słoneczne ożywia je i podnieca. Gołębie lubią też wygrzewać się w słońcu, leżąc bokiem na jednym skrzydle, z drugim rozłożonym. Słońce ma na gołębie i gołębnik działanie na wszech miar działanie korzystne. Służy zdrowiu ptaków, stymuluje przemianę materii, a przy tym niszczy niektóre drobnoustroje chorobotwórcze. Słońce, ogrzewając powietrze zmniejsza też wilgotność w gołębniku, co wpływa korzystnie na jego klimat. Dlatego w gołębnikach dobrze naświetlonych gołębie są bardziej witalne i zdrowsze.” „Ile powinno być światła w gołębniku ?” powszechnie panuje opinia że: Światła nigdy nie jest za dużo – nie jest to jednak do końca prawdziwa opinia gdyż ogrzane powietrze zawiera mniej tlenu, dlatego należy zadbać o prawidłową wentylację oraz temperaturę panującą w gołębniku. „W oparciu o normy dotyczące naświetlenia pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi można przyjąć, że powierzchnia naświetli powinna wynosić no najmniej 10% powierzchni podłogi przedziału. Do powierzchni zapewniających dostęp światła należy zaliczyć: powierzchnie okien, otworów wlotowych i wylotowych, różnego rodzaju przeszkleń, naświetli, otworów osiatkowanych i świetlików. A więc na każde 10 m^2 powierzchni podłogi gołębnika powinno przypadać około 1 m^2 naświetla. Z pewnością nie będzie źle, gdy powierzchnia naświetli będzie nieco większa.” Okna mogą być montowane nie tylko w ścianach, ale również w dachu. Pamiętać jednak trzeba  że okna otwierane dla bezpieczeństwa należy dodatkowa osiatkować, aby uniknąć przeciągów w gołębniku nie należy umiejscawiać okien na dwóch przeciwległych ścianach. Autorem tekstów zawartych w „…”  jest Piotr Patas, a  fragmenty zostały zaczerpnięte z książki: DOBRY GOŁĘBNIK (Polecam !!!)

Hodowla Gołębi Pocztowych: Części I – 10 porad

1. Nie wierz w wyliczanki; hodowca w 100% odpowiada za to jakie gołębie, w jakim gołębniku, wg jakiej metody chce prowadzić. Ile % hodowca, ile % gołąb, a ile %gołębnik jest już dawno nie aktualne.
2.Oko gołębia nic nie znaczy; Ci co selekcjonują i parują wg tej teorii nie są brani na poważnie, bo dlaczego mają kilkanaście-dziesiąt par rozpłodowych?? Wystarczyły by przecież 3-4.
3.Gołąb, który nie potrafi być zdrowy przez 365 dni w roku bez lekarstw musi ?odejść?.
4.Wszystko trzymaj wg prostych zasad; liczą się tylko dobre gołębie. Nie ma metod czy butelek, dzięki którym gołąb lot za lotem, rok za rokiem będzie leciał szybciej.
5.?Nie próbuj biegać zanim zaczniesz chodzić? ? to błąd popełniany przez początkujących; chcą zbyt wiele zbyt szybko. Ten sport wymaga cierpliwości.
6.Dobry gołębnik to podstawa dobrego zdrowia i kondycji. Ładny dla człowieczego oka bywa uciążliwy dla jego mieszkańców. Osobiście wolę średniej klasy gołębie w dobrym gołębniku i dobrej kondycji, niż super gołębie w kiepskim gołębniku i kiepskiej kondycji.
7.Bądź twardy i wymagający. Nie trzymaj kiepskiego gołębia bo ma super rodowód, super rodzeństwo, lub kosztował pieniądze; czasami nie obawiaj się jeść drogiej zupy; nie kupuj, jak masz problem pociągnąć za główkę.
8.Medykamenty zrobią z chorego zdrowego, ale nigdy ze złego dobrego.
9.Są tylko 2 rasy gołębi; dobre i złe, z tym że tych pierwszych jest zbyt mało, a tych drugich zbyt wiele.
10.Pewnie nie wszystko co tu napisałem jest prawdą, ale też do końca nie jest aż takie złe, skoro prowadzi do małych sukcesów.
Autor: Marek Trzaska www.trzaska.superhodowca.pl

Hodowla Gołębi Pocztowych: Części 2 – 10 porad

1.Paruj najlepsze x najlepsze; reszta się nie liczy.
2.Jeśli myślisz że poprowadzisz hodowlę bez medycyny i weterynarza to się mylisz; obecnie to nie jest możliwe. Ale jeśli myślisz, że medycyna i weterynarz zrobi z Ciebie Mistrza; to też jesteś w błędzie.
3.Badaj regularnie gołębie w okresach newralgicznych tj: pędzenie, wychów młodych, pierzenie, po trudnym i wymagającym locie; nie wierz w ślepe grafiki antybiotykowe oferowane przez dealerów i sprzedawców.
4. Gardło jest bardzo ważne; nie może być ?głębokie? , powinno być jak najbliżej podniebienia. Dobry gołąb ma zawsze dobre gardło!!, ale to co często się zdarza; dobre gardło często należy do złego gołębia, bo przecież każdy gołąb to ptak, ale nie każdy ptak to gołąb:):)
5.Z pewnością da się powiedzieć, który gołąb jest zły, ponieważ często ma tyle niedociągnięć w budowie, że po prostu nie może być dobry, gdy jest odwrotnie żaden rozsądny hodowca nie zapewni że to może być as, a raczej powie, że to ładny gołąb.
6.Widziałem wiele wybitnych gołębi; małych, dużych, płytkich, głębokich, niebieskich i płowych; jedna wspólna cecha to super upierzenie. Jeśli gołąb nie ma jedwabistego oraz elastycznego upierzenia, nie ma na niego miejsca w lotach i rozpłodzie, ponieważ taka cecha jest przekazywana.
7.Nigdy nie wysyłaj gołębia na lot, który ma pełne wól wody i karmy, takiemu gołębiowi brak formy, ten będzie najlepszy, który szuka drobnych nasionek wokół paśnika i nie pije dużo wody.
8.Gołąb, który ma brudne nogi, oraz obrączkę, z której nie da się odczytać numeru na lot się nie nadaje. Wymaga opieki lub wizyty u lekarza.
9. Od 3 lat na podłodze stosuję suchą ściółkę, zmienianą raz w roku. Higiena nie jest ważna, natomiast zdrowe odporne gołębie w zdrowym gołębniku tak!!
10. W tym sporcie nie musisz być młodym, ani starym by wygrywać, nie musisz być mężczyzną, ani kobietą by wygrywać, nie musisz być bogatym by wygrywać; musisz być spostrzegawczym, cierpliwym i bystrym, bo przecież patrzeć a widzieć to nie jest to samo:)
Autor:Marek Trzaska

Hodowla Gołębi Pocztowych: Części 3 – 10 porad

  1. Odwiedzając znaczącego hodowcę, podczas oceny jego ?asów? nie otwieraj gołębiowi dzioba na oścież, lub nie rozciągaj skrzydła za ostatnią lotkę ; to bardzo nie eleganckie, przyprawia właściciel o dreszcze, a co gorsze denerwuje gołębia; może spowodować, że będzie płochliwy i na zawsze straci zaufanie do rąk hodowcy.
  2. Puszczając gołębia z ręki; nie rzucaj go jak „kota”, połóż go na dłoni, by mógł sam wybrać w jakim kierunku polecieć.
  3. Nie wchodź do gołębnika gdy jesteś zdenerwowany, ponieważ gołąb to czuje. Powinieneś się poruszać powoli i płynnie jakby w zwolnionym tempie. Efektem może być to, że gdy hodowca wchodzi, to gołębie wylatują; a powinno być na odwrót.
  4. Kupując gołębie, zamiast patrzeć im w oczy, powinieneś patrzeć w oczy hodowcy, który je sprzedaje; tam najczęściej dostrzeżesz czy są coś warte, czy też nie.
  5. Gdyby wszystko zależało od pieniędzy, to sport nasz dawno był by już skończony; najlepsze gołębie i wyniki zostały by w rękach ludzi bogatych; co się tyczy tylko kilku % hodowców.
  6. Pokaż mi swój kosz, a powiem Ci jakim jesteś hodowcą; dobry hodowca zwłaszcza w dni upalne dba, by gołębie w koszu miały swobodę(inne loty również). Wysoka temperatura wraz z przepełnieniem powoduje, że gołąb ma stres; traci więcej wody podczas ziajania. W koszu Mistrza gołębie leżą swobodnie na czystym trocie.
  7. Nie dopuszczaj, by gołębie przed wieczorem zmokły na deszczu; gołąb w nocy nie wyschnie ponieważ nie stroszy piórek; może to spowodować spadek kondycji zwłaszcza przed lotem.
  8. Podając leki zimą rób to przez karmę, gdyż gołębie piją ¼ tego co w lecie, w związku z czym kuracja będzie nie efektywna; natomiast zwiększenie dawki spowoduje, że będzie jadł śnieg, lub wcale się nie napije. Na gołębniku będzie przy tym dużo puchu, który jednak nie będzie oznaką dobrej kondycji
  9. Kupując gołębie sprawdź; z kim dany hodowca wygrywa, z kim przegrywa, w jakim terenie lotuje, z jakiego kierunku oraz jaką metodą, przy jakich prędkościach wygrywa, a przy jakich przegrywa; ?powiedz mi kogo pobiłeś, a powiem Ci jak dobry jesteś? rzekli mówić Belgowie.
  10. Im dłuższy i imponujący rodowód, tym jakość gołębia gorsza. ZŁOTE PARY, PARY ŚWIATOWEJ KLASY, SUPER ROZPŁODOWCE nie istnieją; a ci co je oferują sprzedają ?zamki na piasku?. Racjonalny hodowca wiedząc, który z jego gołębi zasługiwałby na takie miano nigdy by go nie sprzedał.
Autor:Marek Trzaska

„Zielnik hodowcy”

„Zioła i preparaty ziołowe pomocne w hodowli gołębi,

apteczka hodowcy”

„Zioła były zawsze obecne w naszej pracy hodowlanej. Może nie w takim natężeniu jak
dzisiaj, ale przynajmniej w rozsądnej dawce. Poszczególne zioła mają określony skład
chemiczny obejmujący rozmaite związki organiczne i nieorganiczne. Wiele z tych związków
w organizmie gołębia wykazuje działanie farmakologiczne. Jedne z nich leczą, inne natomiast
działają stymulująco i tonizująco na organizm, np. sole mineralne, aktywne enzymy,
alkaloidy, flawonoidy, glikozydy, witaminy i prowitaminy. W niektórych ziołach znajduj
ą się substancje trujące lub szkodliwe, jeśli zostaną podane w nadmiernych ilościach. To, czy dana
substancja zadziała jako lek, czy jako trucizna-zależy od jej dawki. Są również substancje
obojętne dla organizmu gołębia, np. suberyny, kutyna, woski.”
„Chodzi o to, że stosowanie ziół w leczeniu lub profilaktyce powinno być świadome i
racjonalne (ratio = rozum), powinno uwzględniać wskazania i przeciwwskazania. Nie należy
leczyć ziołami gołębi zdrowych, gdyż zdrowemu gołębiowi lekarstwo jest niepotrzebne.
Leczenie ziołami często trwa dłużej, ale efekty zdrowotne są wspaniałe. Preparaty ziołowe
sprawdzają się również w profilaktyce wspomagającej układu odpornościowy w walce z
wirusami, bakteriami itp. Bezwzględnym warunkiem uzyskania dobrych efektów jest
umiejętność doboru ziół i połączenie ich w odpowiedni zestaw.”
Co spowodowało taki wzrost zainteresowania się ziołami ?
Sposoby sporządzania preparatów ziołowych
  1. Napar
  2. Odwar
  3. Macerat
  4. Octy lecznicze
  5. Wyciągi olejowe
  6. Soki roślinne
  7. Maść
  8. Mieszanki ziołowe
Właściwości preparatów ziołowych Czytaj dalej Chcesz się dowiedzieć jakie zioła działają naCzytaj dalej
  • podrażnienia przewodu pokarmowego i oddechowego
  • pobudzające czynności żołądka
  • robaki
  • przeciwzapalne
  • zapalenie jelit
  • przeczyszczenie
  • biegunka
  • trawienie
  • wykrztuśne
  • wzmacniające
  • przemiana materii
Oraz jak dawkować ? Zapraszam Cię do przeczytania artykułu w całości Czytaj dalej

6 Comments on “Porady Hodowlane

  1. I woᥙld like to thank you for the efforts you have
    put in writing this website. I’m hoping to see the ѕamе high-grade
    blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities haѕ encourаged me to get my very
    oᴡn webѕite now 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.